Uprawy

UPRAWY POLOWE

nawadnianie:

marchewka, ziemniak, szparagi, cebula,
papryka, pomidor, brokuły, kalafior...

Szklarnie

SZKLARNIE

nawadnianie, konstrukcje, ogrzewanie,
kontrola klimatu, dozowanie pożywki,
recyrkulacja, cieniowanie, wietrzenie ...

SADY

SADY

zintegrowane linie kroplujące, zraszacze, systemy sterowania...

Szkółki

SZKÓŁKI LEŚNE

nawadnianie, zraszanie, zbiorniki wodne,
kompleksowe realizacje...

Nabijanie

MASZYNOWE
NABIJANIE
KROPLOWNIKÓW

Priva Vialux HD/UV

Efektywna dezynfekcja wody nawodnieniowej

System Priva Vialux UV został specjalnie zaprojektowany do skutecznej i wydajnej dezynfekcji wody używanej w ogrodnictwie. Zastosowanie technologii wysokiego zagęszczenia promieniowania UV umożliwia dezynfekcję zarówno przy małych jak i dużych przepływach wody. Dezynfekcja wód powierzchniowych i drenażowych umożliwia ich obieg zamknięty. Działanie Vialuxa jest proste i efektywne. System wymaga niewiele energii i minimum obsługi.

Koszty inwestycji i obsługi są konkurencyjne. Nie zmienia się skład i odczyn wody. Badania eksploatacyjne wykazały, że jest to niezawodny i łatwy do kontroli system dezynfekcji oferujący ogrodnikom kompletne rozwiązanie do dezynfekcji wód powierzchniowych i drenażowych.

Vialux jest dostępny w wielu wersjach ze wzrastającym poziomem mocy lamp i przepływu. Tylko dodanie filtra (np. filtra piaskowego) jest potrzebne do zbudowania systemu dezynfekcji wody.

Co to jest dezynfekcja UV ?


UV – to światło ultrafioletowe. Aktywne UV–C ma długość fali 200-300 nm, zmienia ono DNA mikroorganizmów takich jak, bakterie i grzyby, niszcząc je w trakcie napromieniowania. Światło UV-C pozwala również na zatrzymanie aktywności wirusów. Przepuszczalność światła UV-C, zwana transmisją T10, jest ważnym wskaźnikiem w procesie dezynfekcji. Transmisja T10 powyżej 10% ułatwia dezynfekcję wody.

Całkowita lub selektywna dezynfekcja


Natężenie promieniowania UV-C w Vialuxie ma wystarczającą moc do zabicia grzybów, bakterii i unieszkodliwienia wirusów. W PPO (Centrum Badań Roślin i Środowiska) przeprowadziło szereg testów biologicznych aby określić minimalny poziom dawki UV-C, dla zatrzymania rozprzestrzeniania się patogenów w wodzie. Dla selektywnej dezynfekcji (grzybów i bakterii) za pomocą Priva Vialux dawka ta wynosi 80 mJ / cm². Dla dezynfekcji całkowitej (włączając wirusy), minimalna dawka UV-C wynosi 250 mJ/cm². Do dezynfekcji wirusa mozaiki pepino, który występuje w uprawach pomidora, wymagana jest dawka 150 mJ / cm². Dawki te powodują że patogeny są zupełnie nieaktywne.

Vialux właściwości


Dezynfekowana woda przepływa z określoną prędkością przez cylinder wykonany ze stali nierdzewnej. Wysokociśnieniowa lampa UV-C lamp jest umieszczona w tym cylindrze. Lampa zamknięta w kwarcowej tubie, napromieniowuje falami UV-C wodę przepływającą przez cylinder. Mechanizm czyszczący współpracujący z dozowaniem niewielkich ilości kwasu czyści kwarcową tubę. Moc lampy HD / UV jest na tyle wysoka, że wystarczy tylko jedna lampa w cylindrze, podczas gdy inne systemy UV wymagają od dziesięciu do trzydziestu lamp i cylindrów. Natężenie promieniowania UV-C jest mierzone przez odpowiedni sensor. Komputer kontroluje i chroni cały proces dezynfekcji utrzymując określoną dawkę UV-C.

Automatyczne obliczenia i kontrola mocy zawsze jest prowadzona na podstawie wskaźnika T10. Vialux pracuje na 3 poziomach mocy. Jeżeli dawka promieniowania spada ponieważ obniża się wskaźnik T10, lampa przełącza się z niższego poziomu zasilania do wyższego. Jeśli dawka jest zbyt niska, proces zostaje przerwany, woda jest automatycznie kierowana do zbiornika drenażowego, a urządzenie wywołuje alarm, aby zabezpieczyć rośliny przed kontaktem z częściowo tylko zdezynfekowaną wodą.

Zapas mocy


Obliczenia wymaganego przepływu przez system Vialux oparte są na mocy promieniowania lampy pod koniec jej użytkowania, zakładając, że pracuje ona przy niskim poziomie zasilania. Oznacza to, że jest zawsze zapas przepływu na poziomie około 35 %.

Turbulencja


Konstrukcja komory ekspozycyjnej zapewnia burzliwy ruch wody już od przepływu 1,5 m³/godz. Przepływ turbulentny gwarantuje równomierne napromieniowanie wody, a przez to taką samą dawkę UV-C.

Najważniejsze zalety

 

 • nie podnosi temperatury wody
 • nie zmienia składu i pH dezynfekowanego roztworu
 • całkowicie automatyczny, bezpieczny i solidny
 • automatyczne oczyszczanie
 • kontrola mocy i przepływu wody
 • automatyczne wyznaczanie wskaźnika T10
 • proste dozowanie, jeden cylinder, jedna lampa UV, jeden pomiar UV-C
 • niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne
 • dostosowany do wody drenażowej z podłoża
 • mieszanie wody drenażowej z wodą powierzchniową
 • możliwość naprzemiennej dezynfekcji wody drenażowej i powierzchniowej
 • przydatny przy uprawie na stołach zalewowych lub w NFT

 

 Recyrkulacja

 

recyrkulacja

Vialux Dezynfekcja

 

 

 

 

logo Agrofim

AGROFIM Poland Sp. z o.o.
Rybickiego 10
96-100 Skierniewice
Poland